Představení Budapešti

Budapešť je nádherné historické město, a také jedno z kulturních center Evropy. Zároveň se jedná o živou metropoli, která se svojí aglomerací zahrnující až 2,5 milionu obyvatel patří mezi největší v Evropě. Základy tohoto města spadají přitom už do antiky, kdy zde římští vojáci založili v prvním století před našim letopočtem opevněný tábor Aquincum (z kterého se mimochodem zachovali pozoruhodné pozůstatky, které si můžete dodnes prohlédnout). Počátek moderní Budapešti se ale traduje až do roku 1873, kdy vzniká sloučením do té doby tří samostatných částí: Budína, Starého Budína a Pešti.

Budapešť byla díky své strategické poloze na řece Dunaj od pradávna střediskem oblasti. Ve středověku se pak Starý Budín rozrost až do velikosti jednoho z největších sídel ve střední Evropě a stal se jedním z center, kterým vydržel až do počátku 20. století. Ačkoliv máme tento velký význam Budapešti spojený především s dobou Rakouska-Uherska, tak stojí za to říci, že už předtím v hlubokém středověku zde sídlili čeští králové Vladislav a Ludvík z rodu Jagellonců. Bohatá je ale nejenom historie města, ale i dnešní přítomnost. V Budapešti si můžete užít dovolenou opravdu nesčetně způsoby od návštěvy lázní až po ochutnávku pravého guláše.

Právě proto vzniknul i tento cestovatelský web o Budapešti. Chceme vás se všemi těmito velkými lákadly seznámit a poskytnou vám co nejvíce informací až se třeba vydáte do Budapešti na prodloužený víkend nebo rovnou celou vlastní dovolenou.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist