Největší panorama Budapešti na světa

Budapešť je nádherná metropole a tak se není čemu divit, že když se rozhodovalo jaké město bude mít tu čest a vznikne jeho největší 360 stupňové panorama na světě, tak se jím stala právě Budapešť. Fotografie má úctyhodnou velikost 70 gigapixelů a díky tomuto super jemnému rozlišení není problém přiblížit si i budovy vzdálené několik kilometrů tak, jako byste stáli přímo před nimi. Mimochodem víte, že Budapešť vyfoukla primát největšího panoramatu jinému nádhernému městu? Ano byla to Praha, jejíž panorama má ale pouhých 45 gigapixelů.

Panorama je nyní přístupné na internetu na adrese 70gigapixel.cloudapp.net. Celé je zpracováno v interaktivní podobě v Silverlightu, takže se v něm můžete velmi pohodlně pohybovat a zoomovat jak se vám zlíbí.

Pokud by vás ještě zajímalo jak takové monumentální dílo může vzniknout, tak se fotilo dvěma digitálními zrcadlovkami Sony A900 s rozlišením 25 Mpx s 400 mm objektivem Minolta a 1,4x telekonvertorem. Vše bylo upevněno na stativu s robotizovanou panoramatickou hlavou, který se sám natáčel. Za dva dny se nafotilo 20 000 testovacích záběrů z nichž bylo vybráno 5040 nejvhodnějších (což představuje asi 40 GB dat uložených do RAW souborů) a ty byly následně v počítači „slepeny“ dohromady do jednoho obrovského navazujícího panoramatu.

Poslední zajímavostí je, že toto panorama bylo i vytisknuto! Sice ne v originálním rozměru, který by činil 31 x 156 metrů, ale v zmenšené podobě „pouhých“ 30 x 1,5 m. Pro tisk byla použita tiskárna Epson Stylus Pro 11880, které to zabralo celých šest hodin.

Jedna odpověď

  1. Anonym 30. března 2014 v 11:39 #

    je to blbí

Okomentovat článek

TOPlist