Clark Adám tér – náměstí které neminete

Clark Adám tér je velmi zajímavé náměstí v Budapešťské čtvrti Viziváros v I. v centru města hned na nábřeží u Řetězového mostu. Kromě velkého kruhové objezdu, který vede na most, má zbytek prostoru Clark Adám tér velmi pěknou parkovou úpravu plnou zeleně a nachází se zde hned několik zajímavostí. Přímo odtud se také můžete vydat pod Hradní vrch (Várhegy) nebo na již zmíněný Řtězový most (Széchenyi Lánchíd).

Tak a nyní už k těm zajímavostem, k těm největším určitě bezesporu patří pozemní lanovka (Budavári Sikló) na Budínský hrad. Ta je vidět už z dálky, protože vstup se nachází přímo na náměstí. Lanovka má dvě koleje, které se nekříží. Na rozdíl od lanovky na Petřín je totiž hodně krátká (pouhých 95 metrů) na druhou stranu je zase v opravdu ostrém kopci (převýšení 51 metrů).

Další zajímavostí je socha – nultého kilometrovníku, která má podobu velké spláclé nuly. Právě od tohoto místa by se měli počítat kilometry maďarských silnic. Další zajímavostí jsou tunely. Západním směrem na náměstí navazuje tunel pod Hradním vrchem (Alagút). Přímo pod samotným náměstím jsou pak tunely pro tramvaj. Ano skutečně ne metro, ale tady, alespoň ten kousek vede pod zemí tramvaj.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist