Budapešť Nyugati pályaudvar (Západní nádraží)

Krkolomný maďarský název Nyugati pályaudvar označuje česky Západní nádraží. Nachází se na severozápadní části města a patří mezi jedno ze tří hlavních a nejdůležitějších nádraží v Budapešti. Ty zbylé dvě jsou Keleti pályaudvar a Déli pályaudvar. Budova nádraží je sama o sobě nádherná a velkolepá a dnem otevření 28. října 1877 také patří mezi jedny z nejstarších ve střední a východní Evropě.

Budovu navrhl architekt August de Serres a postavila ji společnost Eiffel company. Tedy společnost Gustava Eiffela, která postavila i světoznámou Eiffelovu věž v Paříži a funguje dodnes, kdy se podílela například na skleněné pyramidě před Louvrem nebo viaduktu Millau.

Nádraží to nikdy nemělo jednoduché. Původně na tomto místě mělo stálo úplně jiné nádraží, protože zde končila první železniční trať, která Budapešti spojovala s nedalekým městem Vác. Pak se mnohokrát uvažovalo o jeho zbourání. Hlavně okolo roku 1896, kdy se začalo s výstavbou bulváru Nagykörút (tzv. Velkého bulváru), který dnes vede přímo kolem. Všem těmto snahám ale Nyugati pályaudvar odolal.

V 70. letech byla stanice přímo rozsáhlým vestibulem napojena na linky metra M3 a tramvajové linky. Moderní doba způsobila i významný rozvoj okolních lokalit, nedaleko vyrostlo obrovské nákupní centrum West End a také několik hotelů. Jak se zdá Budapešťské Západní nádraží přeci jen zůstane soušástí tváře Maďarské metropole!

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist