Budínský hrad, monumentální perla na Dunaji

Budínský hrad patří mezi hlavní turistické magnety Budapešti. Hrad a přilehlá hradní čtvrť se vypíná na západním kopci, který se zdvihá od břehů Dunaje. Je to místo historické paměti Uher a sídlo uherských králů, proto se někdy nazývá také Kralovský palác či Královský hrad. Najdete zde skutečnou plejádu architektonických stylů od středověkých pozůstatků, přes ohromující baroko až po veřejné budovy 19. století, které se odvolávají na všudypřítomný historismus. Pro svou nespornou hodnotu byl celý areál zapsán v roce 1987 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.


Počátky stavby hradního komplexu se datují do 13. století, kdy zde panoval uherský král Béla IV. Za doby vlády krále Zikmunda prožíval hrad stavební rozkvět a ve své době patřil k největším gotickým palácům světa. Za nadvlády Osmanů hrad pustnul a staly se z něho jen ubohé ruiny. Na lepší časy se začalo blýskat až v polovině 18. století, kdy začala postupná obnova celého areálu. Hrad však čekala další pohroma. V revolučním roce 1849 zde bylo pěkně rušno a hrad vyhořel. Opět následovala rekonstrukce, hrad bylo totiž potřeba obnovit pro korunovaci habsburského monarchy, Františka Josefa I. na uherského krále. Slavná korunovace proběhla v roce 1867 a stala se pomyslným symbolem míru mezi habsburskou dynastií a uherským národem. Od té doby se Habsburská monarchie přejmenovala na Rakousko-Uhersko a uherský národ tím získal autonomii.


V roce 1912 byla slavnostně dokončena na dlouhou dobu poslední stavební úprava hradu. Pak přišla první světová válka a rušný rok 1918. Maďarsko se stalo republikou, ne však na dlouho, ke slovu se dostaly extremistické strany, přišla druhá světová válka a komunismus na sebe nenechal dlouho čekat. V komunistické éře byl hrad hodně poškozen. V roce 2006 prošel hrad rekonstrukcí a na dalších se pracuje. Prohlédnětě si skutečný skvost všech Maďarů.

Za vaši pozornost určitě stojí Maďatrská národní galerie a Historické muzeum Budapešti. Obě dvě kulturní instituce sídlí přímo na hradě. Přímo úchvatný je pohled z Budínského hradu na majestátní parlament, který se nachází na druhém břehu Dunaje. Pokud máte zájem o další putování po Budě, pak Vám doporučujeme blízký Matyášův chrám na náměstí Nejsvětější Trojice. Najdete ho nedaleko pomníku krále Štěpána I.


Na Budínský hrad se dostanete několika způsoby. Zajímavým zážitkem může být cesta lanovkou od Řetězového mostu nebo k hradu doputujte pěšky. Vstupné do Maďarské národní galerie (www.mng.hu) činí 1000 HUF, je možné uplatnit poloviční ceny pro děti a studenty, senioři nad 70 let a děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstupné do Historického muzea Budapěšti (www.btm.hu) činí 1300 HUF pro dospělé a 650 HUF pro děti, mláděž a seniory. Bližší infromace o celém komplexu Budínského hradu najdete na www.budavar.hu.

2 Komentáře

  1. Štefan 22. března 2015 v 08:59 #

    V článku sa spomína Uhorsky národ, takí nikdy neexistoval podobne ako neexistoval Československy národ.

  2. nejmeny 20. dubna 2016 v 18:41 #

    Štefan ale ano existoval

Okomentovat článek

TOPlist