Maďarská státní opera

Maďarská státní opera nebo také v originále Magyar Állami Operaház je nádherná neo-renesanční budova, která se nachází v centru města – Staré Pešti. Budovu navrhl významný maďarský architekt Miklós Ybl a byla postavena mezi roky 1875 a 1884. Výstavbu financovalo město Budapešť a tehdejší Rakousko-Uherský císař František Josef. Pro veřejnost se pak slavnostně otevřela 27.srpna 1884.

Budova je opravdu nádherně zdobena ve zmíněném neo-renesančním slohu se špetkou baroka. Na výzdobě se jak se sluší podíleli i nejvýznamnější maďarští umělci té doby jako věhlasní malíři Bertalan Székely, Mór Than nebo Károly Lotz. Samozřejmě také významní sochaři, zde za zmínku stojí především jejich výtvory v podobě sochy Franze Liszta, jako jednoho z nejznámějších maďarských skladatelů a Ference Erkela, skladatel maďarské národní hymny, a také první hudebního ředitele opery.

Maďarská státní opera nepatří co do kapacity diváků k těm největším (auditorium má 1261 sedadel), ale o to větší je komfort diváků a také akustika, která se údajně řadí k nejlepším na světě. To potvrdil i jeden experiment inženýrů a odborníků na akustiku, kteří hlavní sál vyhodnotili jako 3. nejlepší v Evropě těsně za La Scala v Miláně a Operou v Paříži.

Sezóna trvá každý rok od září do konce června a kromě operních představení je zde také domovská scéna maďarského národního baletu. Druhou scénou maďarské Státní opery Praha je Erkel divadlo, která má mnohem větší budovu a také hostí operní a baletních představení  v čase vrcholné operní sezóny.

Pokud vás zajímavá více, tak se můžete kouknout také na internetové stránky Maďarské státní opery.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist