Národní symbol Maďarska – parlament Országház

Při svém putování po městě Budapešť určitě neopomeňte navštěvu maďarského parlamentu zvaného Országház. Nebojte se, parlament nebudete dlouho hledat, je totiž nepřehlédnutelným monumentem uherské metropole a vytváří typický ráz města na břehu Dunaje. Ideální cíl nejen pro všechny milovníky architektury, ale také pro fotografy. Parlament Országház najdete na lévém břehu Dunaje. Na první pohled vás zaujme úctyhodná rozloha celého areálu, která čítá 65 tisíc metrů čtverečních.

Jedno město, jeden parlament
Potřeba výstavby reprezentativní budovy parlamentu vznikla v roce 1873. V tu dobu byla spojena tři města a vznikla tak dnešní Budapešť. Od myšlenky nebylo daleko k realizaci a tak se s výstavbou parlamentu začalo již v roce 1885. Architektem se stal Imre Steindl, který mimo jiné působil i na Slovensku, kde zrekonstruoval bardějovský kostel. Stavba byla velmi náročná, vystřídalo se tu na tisíc dělníků a k dokončení došlo až v roce 1904.

Magazín pro cestovatele?

Nový web Hotelove.cz poradí nejenom, jak si vybrat nejlepší hotel.

Chlouba všech Maďarů
Na výstavbě parlamentu se nijak nešetřilo, jen zlata bylo použito na 40 kilogramů. Ke skutečným skvostům patří novorenesanční kopule, která je vysoká přesně 96 metrů. Toto číslo v sobě nese symbolický význam a připomíná historický milník příchodu Maďarů do vlasti, který se udál v roce 896. V celém komplexu najdete 10 dvorů, 27 bran a na 29 schodišť. Z vnější výzdoby můžete dále obdivovat 88 plastik, které znázorňují postavy z národních dějin. Jsou to maďarští náčelníci a králové, sedmihradští vojvodové i významní vojevůdci, jejichž zrak se upíná právě ke kopuli. K pozoruhodným interiérům paláce patří především honosná Zasedací místnost a pak dochované fresky. Jedna z nich znázorňuje korunovaci Františka Josefa I., ke které došlo v roce 1867.

Praktické informace pro návštěvníky parlamentu
Vchod do parlamentu najdete na náměstí Kossuth Lajos tér, poblíž stejnojmenné stanice metra. Pro občany Evropské Unie je vstup do parlamentu bezplatný na základě prokázání státní příslušnosti. Komentované prohlídky pro skupiny návštěvníků jsou možné po předchozí rezervaci. Individuální návštěvníci mohou parlament navštívit bez rezervace. Vstupenky jsou k dostání na náměstí Kossuth u desaté brány. Bližší informace získáte na www.parlament.hu.

Tři důvody proč navštívit Országház:

  1. Je to národní symbol Maďarska.
  2. Prohlédnete si nepřehlédnutelný monument Budapešti.
  3. Prohlídka je zdarma.

2 Komentáře

  1. Vaclav 29. března 2015 v 00:14 #

    Kdyby někoho zajímalo, kdy a jak fotit parlament: http://krasnesvetlo.cz/tipy-na-fotografovani-v-budapesti-dil-1-budova-parlamentu-orszaghaz/

  2. jozef szalai 1. února 2017 v 10:28 #

    vstup do parlamentu uz není zdarma,dospeli z eu 2200 ft,studenti z eu 1200 ft

Okomentovat článek

TOPlist