Řetězový most – symbol Budapešti

Széchenyi Lánchíd nebo také česky známý jako Řetězový most je první most přes Dunaj, který byl v Budapešti postaven. Nadobro tak spojil dvě historická města Budín a Pešť a vytvořil metropoli Evropského významu. Most se nachází v samém centru Budapešti a spolu s parlamentem je vnímám jako jeden z nejznámějších symbolů města, který samozřejmě nemůže chybět na žádné pohlednici.

Do češtiny se název mostu překládá jako „Řetězový most“, to však není pravda, protože se jedná o most visutý. Most byl postaven v letech 1839-1849. Most je pojmenován po slavném maďarském politikovi Istvánu Széchenyovi (1791 – 1860).

Pokud chcete popis samotného mostu, tak je zde dvouproudová vozovka a chodník pro pěší. Úctyhodné jsou i technické parametry, které svého času most řadili za jeden z nejdelších mostů svého druhu na světě. Plná délka mostu je totiž skoro půl kilometru a hlavně rozpětí mezi dvěma středovými pilíři mostu je plných 202 metrů. Most navrhl anglický inženýr William Tierney Clark v roce 1839, na výstavbu dohlížel skotský inženýr Adam Clark.

Zajímavostí je, že na budínském předmostí Széchenyi Lánchíd, na kruhovém náměstí Clark Adám tér je umístěn maďarský (uherský) nultý kilometrovník.

Více včetně obrázků si můžete prohlédnout na anglické wikipedii.

Nádherně osvětlený most v noci.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist