Svatoštěpánská katedrála

Katedrálu svatého Štěpána najdete přímo v historickém centru metropole Budapešť, poblíž Deáková náměstí a parlamentu Országház. Je to jeden z národních a křesťanských symbolů všech Maďarů. Štěpán I. Svatý byl panovník z rodu Arpádovců a zakladatel uherského státu. Majestátní stavba v duchu historismu a neoklasicismu se pne snad až k nebesům. Budete obdivovat především nádhernou kopuli a čisté linie architektury. Kopule je vysoká 96 metrů a symbolicky představuje rok 896, ke kterému se datuje příchod Maďarů do oblasti Karpatské kotliny.

Se stavbou začalo v roce 1851, avšak dostavěna byla až v roce 1905. Bazilika stojí na půdorysu řeckého kříže. Kostel byl realizován podle architektonických plánů Józsefa Hilda. Později dohled nad stavbou převzal slavný maďarský architekt Miklós Ybl, který se zasloužil o stavební rozkvět celé metropole. Do finálního konce dovedl stavbu další maďarský architekt József Kauser.

Bazilika sv. Štěpána je vskutku gigantická, její útroby pojmou na 8500 návštěvníků. Interiéry jsou stejně impozantní jako vnější vzezření baziliky. Najdete zde honosné sochy, obrazy a malby na skle, které pochází od význačných maďarských umělců. Avšak největším magnetem pro věřící i turisty je vzácná relikvie v jedné z kaplí s příznačným názvem Sv. Pravice. Je to ostatek, respektive část ruky, svatého Štěpána, který byl nejen prvním maďarským králem, ale také prvním národním světcem. U baziliky byla vystavěna rovněž věž, ze které je pěkný výhled na Budapešť.

Katedrála stojí na náměstí Szent István tér. Otevírací doba je od pondělí do soboty 7 až 19 hod., v neděli od 13 do 19 hod. Vstup do katedrály je zdarma. Platí se pouze vstup na věž. Milovníci varhanních koncertů si mohou poslechnout zajímavé hudební melodie od července do října, vždy v pondělí od 19 hod. Bližší informace jsou k dispozici na www.budapest.hu a www.bazilika.biz.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist