Přírodní a geografické podmínky Budapešti

Budapešť je nejenom město ve střední Evropě ale také téměř ve středu Maďarska (i když se nachází spíše více na sever). Městem protýká významná evropský veletok Dunaj, který dlouho město dělil na dvě samostatné části a to Budín a Pešť. Konkrétní geografické souřadnice města jsou 47°28′19″ s. š., 19°03′01″ v. d. Jen pro vaší představu je to vzdušnou čarou přesně 450 kilometrů od Prahy a také o cca 250 kilometrů jižněji, než se nachází Praha. Podnebí je zde tak velmi mírné. Označuje se jako středoevropské kontinentální, ale hlavně v létě je zde pochopitelně o dost tepleji, než u nás. Průměrná lednová teplota je -2 °C, v červenci pak 22 °C; roční úhrn srážek se pohybuje kolem 620 mm. Tomu také napomáhá reliéf krajiny, který je poměrně rovinatý a nížinný. Vždyť nejvyšší hora Maďarska Kékes se jen tak přehoupává přes tisíc metrů.

Jak už jsme řekli městem protéká Dunaj, který od severu k jihu urazí územím města téměř 28 kilometrů. Vytváří zde také několik zajímavých ostrůvků. Z těch nevýznamnějších jmenujme dva suverénně největší a to: Markétin (Margit-sziget), který se rozkládá v centrální části města a Csepelský (Csepel-sziget), na kterém se rozkládá velká část jižní Budapešti.

Průměrný průtok Dunaje tady v srdci Maďarska činí 2 330 m³/s. Opět jen pro představu, když Vltavou v jarních měsících protéká 300 kubíků za sekundu už je to poměrně dost! Tato mohutná řeka tak dělí město na dvě části výrazně odlišného krajinného rázu. Zatímco levobřežní část (Pešť) se rozkládá na de facto na rovině,tak pravý břeh je hlavně v severní části města hodně kopcovitý. Budínské vrchy (Budai-hegység) dosahují na území města až výšky 527 m (János-hegy). V těchto vrších se pak nachází několik turisticky přístupných jeskyní: Pálvölgyi-barlang, Mátyás-barlang. Alespoň je tady odtud hezký pohled na město a vytváří to tak krásné panorama, podobné jako má například Praha.

Naopak v nejnižším místě je hladina Dunaje pouze 98 metrů nad hladinou moře. Historické centrum města pak už není o moc výše nad touto kótou a to tedy na 105 metrech. Hlavním přírodním bohatstvím města jsou ale termální prameny, díky nimž je Budapešť největším lázeňským městem světa. Ostatně právě lázeňskými prameny je proslulá nejenom Budapešť, ale doslova celé Maďarsko.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist