Markétin ostrov v centru Budapešti

Markétin ostrov nebo chcete-li maďarsky Margit sziget je jeden ze dvou velkých ostrovů na Dunaji, které se nachází v centru Budapešti. Právě Markétin ostrov je výjimečný tím, že je situován nejblíže k centru města. Navíc je posazen téměř přesně doprostřed řeky.

Ostrov se původně jmenoval Nyulak sziget, tedy Zaječí ostrov, za ta staletí své jméno musel několikrát změnit. Současný název Markétin ostrov je vzpomínkou na to, že zde ke konci třináctého století žila v dominikánském klášteře uherská princezna sv. Markéta.

Dnes se na ostrově se nachází řada známých parků a rekreačních středisek. Jako byl ve středověku Markétin ostrov především místem pro očistu ducha (byla zde řada klášterů ať už Dominikánských nebo Františkánkých), tak dnes je ostrov především centrem očisty těla. Nachází se zde dvě opravdu velké koupaliště nebo fotbalový stadion s atletickým oválem.

Zajímavé je i spojení s břehem, které zajišťují hlavně dva mosty. Na samém severním cípu je to Arpádův most. Na jihu pak přímo Markétin most (Margit híd), který má navíc velmi zajímavý tvar. Jedná se o jakoby trojcípou hvězdu. Vozovka je totiž uprostřed mostu zalomená a zároveň zde vede další ramenu, které končí na samé jižní špičce Markétina ostrova.

Jinak jenom pro představu, Markétin ostrov není žádný drobeček. Na délku má 2,75 kilometru a na šířku až 0,5 kilometru. Srovnání například s pražskými ostrovy zde tak není moc na místě.

 

Jedna odpověď

  1. Ján Šugár 9. března 2019 v 17:06 #

    Rád by som sa podrobnejšie chcel dozvedieť o ostrove v Budapešti MARGIT SZIGET.
    Zaujíma ma najmä či sa tam nachádzajú ubytovacie služby, okrem ubytovacích služieb aké sú tam ďalšie ponuky, najmä rehabilitačného charakteru a pod.
    Za info vopred ďakujem.

Okomentovat článek

TOPlist